środa, 26 stycznia 2011

Znalezione w sieci

Uczniowie zaprojektują okładki do internetowej biblioteki

Katarzyna Sawko, Nowoczesna Polska - koordynuje projekt tworzenia okładek do książek z biblioteki internetowej Wolnelektury.pl.

źródło: archiwum prywatne
Wkrótce fundacja Nowoczesna Polska rusza z nowym projektem adresowanym do gimnazjalistów. Jakim?
Katarzyna Sawko: W bazie serwisu Wolnelektury.pl jest w tej chwili ponad 1,2 tys. książek, do których każdy ma bezpłatny dostęp. Publikacje te nie mają jednak okładek. Chcemy zachęcić gimnazjalistów, by je razem z nami stworzyli.
W tym celu organizujemy warsztaty, które odbędą się na początku marca. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się m.in., czym jest prawo autorskie, jak korzystać z wolnych zasobów internetowych, jak tworzyć proste grafiki.
Uczniowie będą przygotowywać okładki do konkretnych utworów?
Chcemy, by okładki miały uniwersalny charakter. Podzielimy je na kilka lub kilkanaście kategorii. Jedne powinny nawiązywać do fraszek i bajek, inne do powieści. Mamy nadzieję, że dzięki kreatywności uczniów uda się stworzyć od 100 do 400 projektów.
A ponieważ chcielibyśmy, aby okładki były ze sobą spójne, gimnazjaliści pracować będą na szablonach przygotowanych przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.
Czy zapisy na warsztaty są otwarte?
Zakładamy, że w szkoleniach weźmie udział ok. 60 osób. Zgłosili się już do nas uczniowie z Milanówka i Grodziska. Ale liczymy też na gimnazjalistów z Warszawy. Ci, którzy nie wezmą udziału w projekcie, a postanowią zaprojektować „wolną” okładkę, będą mogli przesłać nam ją na ogólnopolski konkurs, który ogłosimy wkrótce.

niedziela, 2 stycznia 2011

Ferie za pasem


Ledwo wyszliśmy odprężeni i z pełnymi brzuchami z domów, po przeszło tygodniu wolnego, a tu znów 14 dni leniuchowania.W różnych terminach w poszczególnych województwach zaczną się ferie zimowe.

Najwcześniej na odpoczynek zimowy*(17-30 stycznia 2011) powędrują dzieci i młodzież z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

W województwie małopolskim ferie rozpoczną się 31 stycznia i zakończą 13 lutego. Na ten sam termin przerwa zaplanowana została w kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Tydzień później (24 stycznia) ferie rozpoczną się w podlaskim i warmińsko-mazurskim. Najpóźniej, bo dopiero 14 lutego, odpoczną uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.**

* Aby ten odpoczynek zimowy przebiegł ciekawie polecamy jako jedną z form aktywności umysłowej udanie się do naszej biblioteki i wybranie sobie "czegoś ciekawego".
Pomocą służą jak zwykle pani z biblioteki, członkowie koła bibliotecznego i przygotowany przez nich przewodnik po "Autorach piszących dla młodzieży". Zapewniamy, że nie opuścicie murów szkolnej biblioteki z pustymi rękoma ;)


** źródło: http://www.mmlublin.pl/17614/2010/9/1/rok-szkolny--kalendarz-ferie-dni-wolne-przerwy-swiateczne-swieta

I po świętach...

Na początku składamy wszystkim życzenia wszystkiego co najlepsze w nowym, 2011 roku!
Od poniedziałku powracamy do rutyny zajęć, sprawdzianów i kartkówek, doprawionych staraniem się o lepszą ocenę i wychodzenia z różnych czarnych list, zagrożeń itp.
I tak oto drodzy mili, na drzwiach biblioteki również zawisła taka lista... Znajdują się na niej nazwiska osób, które przetrzymują książki już od września, a także ci, którzy mają taki dług już z poprzedniego roku szkolnego. Więc radzimy, by każdy w ferie mógł przeczytać coś nowego ciekawego a dostępnego w naszej bibliotece niech prędziutko zwróci "stare książki" i weźmie coś "nowego, fajnego", a do ferii nie daleko ;)
Z góry dziękuję za zastosowanie się do apelu i umożliwienie swoim kolegom zapoznania się z innymi książkami.